Kredyt hipoteczny – warunki uzyskania

Kredyt hipoteczny to jedna z najbardziej zaawansowanych form kredytowych, gdy w grę wchodzą bardzo duże sumy pieniędzy oraz bardzo długi okres umowy. Niezależnie od wnioskowanej kwoty i parametrów, aby go otrzymać, trzeba spełnić kilka wymogów i warunków. Jakie są to warunki ? Czym konkretnie trzeba się legitymować, aby móc otrzymać kredyt hipoteczny ? Odpowiedzi poniżej.

Umowa o pracę

Umowa, która potwierdza nasze zatrudnienie to podstawowy wymóg, jaki należy spełnić, starając się o kredyt hipoteczny. Banki chcą mieć pewność, że pracujemy i będziemy mogli spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Najlepszym rozwiązaniem jest praca na czas nieokreślony, ale nie jest to bezwzględnym warunkiem. Jeśli pracujemy na podstawie umowy cywilnoprawnej — np. umowie zleceniu, ale okres pracy wynosi 1 rok lub 2 lata to również możemy zostać potraktowani jako wiarygodni klienci i otrzymać pozytywną decyzję kredytową. Posiadanie własnej firmy również jest dobrym statusem i będzie mile widziane przez banki.

Dochody

Dochody to kolejne kryterium, które jest kluczowe podczas brania kredytu hipotecznego. To ile trzeba zarabiać, zależy tak naprawdę od mieszkania czy domu, jaki chcemy kupić. Znacznie mniejsze zarobki będą konieczne do kupna kawalerki niż domu wolnostojącego. Banki udzielają kwoty kredytu zazwyczaj na taką sumę, aby 30%-40% naszych miesięcznych zarobków netto wystarczało na miesięczną ratę. Jeśli więc zatem mniejsza kwota kredytu tym mniej musimy zarabiać. Bardzo ważne jest, aby dochody były udokumentowane oraz aby były ciągle. Nawet mniejsza suma, która regularnie wpływa na nasze konto w banku, będzie wiarygodniejsza niż większe nieregularne wpływy.

Zdolność kredytowa

To również jeden z kluczowych czynników, który wpływa na decyzje banków. Na zdolność kredytową składa się aktualna sytuacja finansowa, w skład której wchodzą takie elementy jak: aktualne raty i zobowiązania, historia kredytowa w bazach np. BIK czy BIG, miesięczne wydatki na utrzymanie. Ma to na celu sprawdzenie, czy damy radę spłacić raty kredytu i nie będzie to zbyt duże obciążenia dla naszego budżetu. Jeśli sytuacja zmieni się, to ponownie możemy wnioskować o taki kredyt, gdyż zdolność kredytową można zbadać w każdym momencie. Ograniczenie wydatków lub spłacenie debetu na koncie pozytywnie wpłynie na tą ocenę i przybliży nas do upragnionego kredytu.

Wymogi formalne

Wymogi formalne są również ważnym czynnikiem, który należy starannie wypełnić. Aby otrzymać kredyt, trzeba dostarczyć m.in. dowód osobisty, drugi dokument ze zdjęciem, wniosek kredytowy, umowę przedwstępną czy dokumenty potwierdzające opłacenie wkładu własnego.

Przeczytaj więcej o tym, jakie dokumenty są potrzebne podczas starania się o kredyt hipoteczny Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty są potrzebne do jego uzyskania – opracowanie – infofinanse.pl